Exkurzia Ružomberok

Posledné májové dopoludnie prežili študenti 1.AG v centre vzdelávania, ktoré formuje myseľ i srdce. Takéto motto má vo svojom názve Katolícka univerzita v Ružomberku. Táto pomerne mladá, no svojimi výsledkami rýchlo napredujúca vzdelávacia inštitúcia sa pýši jednou z najnovších univerzitných knižníc na Slovensku. Jej príbeh v kocke sme si mali možnosť vypočuť priamo od sprievodkyne knižnice, ktorá nás veľmi ochotne previedla jej majestátnymi priestormi a ponúkla nám malú ochutnávku z jej mimoriadne cenného obsahu.

Hneď vo vstupnom vestibule nás očarila neprehliadnuteľná mozaika vyskladaná z farebných štvorcov plexiskla s vypoltrovaným textom modlitby „Otče náš“. Nápaditá mozaika bola inštalovaná naprieč tromi podlažiami knižnice.

Univerzitná knižnica Katolíckej Univerzity v Ružomberku disponuje bohatým knižničným fondom. Vo svojom registri eviduje 310-tisíc kníh vo voľnom výbere a až 470-tisíc zväzkov v archíve. Medzi nekonečnými radami regálov s knihami sme objavili aj najmenšiu z kníh. Vďaka svojej skromnej veľkosti je možné túto knižnú miniatúru ukryť do zatvorenej dlane ruky. Naopak najťažším unikátom knižnice je ručne vyrobená kniha s hmotnosťou vyše 45 kg s názvom Modern Art, ktorej hodnota je viac ako 6000 eur. Naši študenti si zo záujmom vyskúšali aj robotizované skenery, ktoré pod ich rukami doslova ožili. Našou poslednou zastávkou bola návšteva Masmediálneho centra Katolíckej univerzity. Tu sa študenti oboznámili s prácou nádejného žurnalistu a pozreli si vybavenie nahrávacieho a rozhlasového štúdia. Aspoň na pár minút sme sa mysľou zaradili medzi budúcich nádejných študentov, ktorí chcú našej spoločnosti priniesť nové mravné a duchovné hodnoty. Ďakujeme za hodnotný výklad a chvíle prežité v príjemnej atmosfére.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu

Exkurziu organizačne zabezpečili: Mgr. Zuzana Konštiaková, Miroslava Šujanská