ISTROBOT 2018

Zostrojiť autonómneho mobilného robota, ktorý prejde po určenej dráhe v časovom limite, navrhnúť a zostrojiť myš, ktorá prejde bludiskom v čo najkratšom čase, či duel robotov, prenášajúcich v „sklade kečupu" na svoju stranu čo najviac plechoviek rajčinového pretlaku. Aj také disciplíny čakali na účastníkov medzinárodnej súťaže robotov Istrobot 2018. Táto súťaž sa uskutočnila 14.04.2018 a už po osemnásty krát sa konala na STU - Fakulte elektrotechniky a informatiky v Bratislave. Súťaž Istrobot je najprestížnejšia robotická súťaž, ktorú každoročne navštevujú stovky ľudí z rôznych krajín. Samotný počet súťažiacich robotov tento rok prekonal hranicu 80. Niet sa čomu čudovať, keďže v rámci súťaže si zmerali svoje sily súťažiaci bez vekového obmedzenia, krajiny pôvodu, či finančného limitu v 6 súťažných kategóriách.

Najpočetnejšou kategóriou bola kategória Stopár, ktorá je na súťaži už od jej prvého ročníka. Hoci ide o starú kategóriu, každý rok sa inovuje/mení. Dráha bola zrejme jedna z najťažších v histórii, pretože dopoludnia ju dokázali celú prejsť len dva z celkového počtu 38 prihlásených robotov. Súťažiaci počas dňa však odladili svoje roboty, a tak sa do cieľa tejto kategórie napokon dostali ešte ďalší dvaja. Ďalšou zaujímavou kategóriou bola Lietajúca výzva. Istrobot ako jediná súťaž na Slovensku organizuje súťaž v tvorbe autonómnych dronov. Dron navyše môže prenášať 250g záťaž, za čo získa bonusové body. Tejto kategórie sa zúčastnili aj žiaci našej školy. Zostrojili vlastného drona, ktorý mal dokázať lietať pomedzi prekážky pomocou kamery na základe detekcie farebných objektov. Bohužiaľ ani Naza SP Racing F3 Evo nedokázala ustabilizovať tak silného a veľkého drona, a tak došlo pri testovaní vlastného ovládača s PPM moduláciou k jeho poškodeniu. Našťastie sa žiakom podarilo narýchlo zostrojiť aspoň jednoduchého drona, a tak sa mohli súťaže zúčastniť. Náročnosť súťaže dokazuje aj fakt, že len jeden súťažný dron dokázal preletieť cez prvú časť dráhy. Žiaci však i z neúspechu získali dosť skúseností, a tak sa už s horlivosťou pustili do návrhu lepšieho drona, s ktorým o rok skúsia šťastie znova.

Naša škola mala reprezentantov aj v kategórii Voľná jazda. Žiaci zo 4.AM odprezentovali svoj projekt ARC. Išlo o RC vozidlo so stabilizáciou jazdy pomocou gyroskopu a PID regulácie. Model autíčka obsahoval kameru, vďaka ktorej bolo možné sledovať terén spred vozidla i z veľkej diaľky. Riadenie vozidla bolo možné cez herný volant, ktorý sa k PC pripájal cez vlastnú aplikáciu písanú v Unity engine. RC vozidlo podporovalo aj hlasové ovládanie a senzoriku z head setu (náhlavnej súpravy). Súťažiaci získali tretie miesto, čo je skvelý výkon vzhľadom k veľkej konkurencii.

Istrobot nie je však len súťaž. Počas akcie mohli návštevníci zavítať aj do stánku Národného centra robotiky, pozrieť si ukážky lietajúcich dronov, 3D tlače a mobilnej robotiky. Zaujímavý program predviedla aj tvorivá dielňa Fablab a spoločnosť Humusoft ukázala niekoľko reálnych príkladov prepojenia softvéru MATLAB/Simulink s reálnymi hardvérovými platformami. Firma Elso zas predviedla svoje špičkové meracie prístroje. Celé podujatie bolo aj v tomto ročníku podporené sponzormi, ktorí venovali do súťaže ceny pre účastníkov. Hlavným sponzorom bola spoločnosť MathWorks a na príprave podujatia sa podieľalo aj Národné centrum robotiky pôsobiace na FEI STU v Bratislave. Návštevu súťaže Istrobot by mal absolvovať nielen ten žiak, ktorý sa chystá súťažiť, ale každý, ktorý sa zaujíma o techniku.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu
Viac obrázkov nájdete na: photos.google.com