Exkurzia Anglicko

Žiaci Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste opäť navštívili Anglicko.

V apríli sa žiaci našej školy zúčastnili exkurzie v Londýne. Hoci sme tento rok strávili v hlavnom meste len 3 dni, vrátili sme sa plní zážitkov a skúseností. Čas strávený v srdci Anglicka nás obohatil o informácie z oblasti histórie, geografie, prírodných a spoločenských vied. Žiaci mali možnosť vyskúšať si anglický jazyk v reálnom živote a spoznať každodenný život ľudí žijúcich a pracujúcich v tejto krajine. Boli ubytovaní v anglických rodinách. Takýto spôsob ubytovania sme zvolili zámerne preto, aby žiaci mali možnosť využiť svoje znalosti a vedomosti z anglického jazyka. Počiatočný ostych vystriedala odvaha a žiaci sa osmelili a komunikovali po anglicky.

Počasie v deň odchodu bolo sychravé, a preto aj nálada bola mierne pochmúrna a navyše poznačená veľmi skorým časom odchodu. Cesta nabrala smer Brno, Praha, Norimberg, Brusel, Calais. Nálada v autobuse sa postupne zlepšovala. Naši žiaci sa skamarátili so žiakmi zo ZŠ Limbová v Žiline, ktorí cestovali s nami. Sme radi, že sme ich spoznali a mali možnosť objavovať krásy Londýna spolu s nimi.

Cesta ubiehala veľmi rýchlo a ani sme sa nenazdali a boli sme vo Francúzsku. Colná kontrola prebehla bez problémov. Nočná plavba trajektom bola zaujímavým spestrením našej cesty, ktorá trvala 24 hodín. Ráno nás privítalo v Greenwichi, najzelenšej časti Londýna. Fotoaparáty cvakali ostošesť. Počasie bolo nádherné. Navštívili sme najstarší kráľovský park s planetáriom a areálom nultého poludníka. Previezli sme sa vláčikom DLR, ktorý je európskym unikátom, pretože je riadený počítačom bez prítomnosti vodiča. Po obede a krátkom osobnom voľne sme sa presunuli typickým londýnskym autobusom k najväčšej katedrále – St. Paul ´s cathedral. Vzhľadom k tomu, že sa blížili Veľkonočné sviatky, katedrála bola nádherne vyzdobená a atmosféra bola úžasná. Po prehliadke nasledovali nákupy v najväčšom obchodnom dome Európy Westfield, čo bolo najobľúbenejšou činnosťou nielen žiakov, ale aj nás učiteliek.

Na druhý deň ráno sme absolvovali okružnú jazdu po historickom centre mesta. Navštívili sme Royal Albert Hall, Natural history museum, Victoria a Albert museum. Nakoniec sme si pozreli múzeum voskových figurín M. Tussaud´s . Posledný deň sme prišli na miesto odchodu už aj s batožinou, pretože nás večer čakala cesta domov. Prehliadku mesta sme absolvovali pešo. Videli sme County Hall, Parlament, Westminster Abbey, St. Jame´s Park, Buckingham Palace, Trafalgar Square, National gallery, Picadelly circus. Parky a záhrady boli nádherne rozkvitnuté, hýrili farbami. Znie to neuveriteľne, ale prvú zmrzlinu v tomto roku sme si vychutnali v parku v centre Londýna a ešte navyše v apríli, pretože počas celého pobytu bolo slnečné a horúce počasie.

Na Oxford Street, najznámejšej obchodnej ulici na svete, sme mali možnosť nakupovať až do úplného vyčerpania síl a kreditných kariet. Podvečer sme absolvovali ešte poslednú jazdu metrom a spiatočná cesta smer Slovensko sa mohla začať.

Exkurzia dopadla výborne. Žiaci boli nadšení, spokojní a hlavne vyčerpaní , pretože „nabehali“ veľa kilometrov. Všetci sa už teraz tešíme na ďalšie cesty, krajiny a zážitky! Naša vďaka patrí všetkým zamestnancom CK Gadtours s.r.o Žilina, ale najmä Mgr. Kataríne Žatkuliakovej.

Ďakujeme za úžasný výlet, toleranciu, trpezlivosť, ale hlavne za úžasné spomienky! Autorka: Mgr. Andrea Belancová, foto. Mgr. Michaela Vlčková