Londýn 2016

V dňoch 30.5.2016 – 4.6.2016 sa žiaci našej školy z I.AI Martin Kubanda, Matúš Mlích, Julo Ľuptovec, Michal Štrba a z I.AS Peter Lettrich, Miroslav Chládek a Richard Štolc , spolu so mnou zúčastnili exkurzie do Londýna a jeho okolia.

Napriek počiatočným neúspechom (zmena termínov a nakoniec aj CK) sa nám podarilo úspešne absolvovať túto dlho očakávanú exkurziu. Napätie a nervozita z cesty sa stupňovali. V pondelok ráno o 4.30 h sme čakali na autobus pred školou. Lialo ako z krhly ( it was raining cats and dogs ako hovoria Angličania), takže prípravu na typické anglické počasie sme absolvovali už doma. Cesta bola dlhá a v autobuse sme strávili veľa hodín. Prešli sme Česko, Nemecko, Belgicko a Francúzsko. V Calais sme sa nalodili na trajekt do Doveru a potom hurá smer Londýn. Keďže neustále pršalo, museli sme meniť program zájazdu. Ani minútu sme nezaháľali a hneď po príchode sme sa vrhli na prehliadku. Victoria and Albert museum , Science museum a Natural History museum boli miesta, ktoré sme navštívili ako prvé. Tieto múzeá sú plné rôznych exponátov, zbierok, nádherných zvierat a rastlín, technických zariadení a simulačných zariadení, ktoré mapujú vývin Zeme, človeka atď. Po prehliadke nasledovalo osobné voľno, potom cesta do rodín, večera a prvý cestovateľský deň bol za nami.

Nasledujúce ráno sme sa vydali do Madamme Tussaud´s múzea voskových figurín. Každý si tu určite našiel idol, s ktorým sa mohol odfotiť. Súčasťou prehliadky bola aj jazda taxíkmi do podzemia, ktorá bola trochu strašidelná ,plná histórie o Londýne a návšteva 4D kina. Poobede sme navštívili Hampton Court ( Tudorovský palác) s jeho nádherne zelenými záhradami a najstaršie bludisko sveta.

Tretí deň sa počasie konečne umúdrilo. Hoci bolo pod mrakom, aspoň nepršalo. Vydali sme sa spoznávať centrum Londýna. Pešiu prehliadku sme začali od Hyde parku a postupne sme si prezreli okolie Trafalgar square, Buckingham palace, Big Ben, Westminster Abbey, 10 Downing street , Picadilly Circus až po Oxford a Regent street. Oxford street sa stala najobľúbenejším miestom žiakov, pretože je tu množstvo obchodov a žiaci mohli míňať svoje libry.

Posledný deň sme sa previezli vlakom DLR, ktorý je riadený počítačom a stal sa tak európskym unikátom. Prehliadka začala v Greenwichi – najzelenšej časti mesta s planetáriom a areálom nultého poludníka, supermoderné Canary Wharf, Tower of London, Tower Bridge. Využili sme možnosť jazdy na Londýnskom oku , z ktorého sa nám naskytol panoramatický výhľad na celý Londýn. Poobede sme sa presunuli typickým londýnskym autobusom ( double-decker bus) ku katedrále St. Paul´s. Svoj pobyt sme ukončili ,ako inak, nákupmi suvenírov v najväčšom obchodnom dome v Európe WESTFIELD v Stratford City.

Zámerom exkurzie bolo prakticky využiť znalosti anglického jazyka v reálnom živote. Žiaci mali možnosť komunikovať a riešiť každodenné situácie v prostredí ľudí hovoriacich týmto jazykom. Naučili sa cestovať metrom, orientovať sa v bludisku veľkomesta, prijať multikultúru iných národov a vychutnať si čaro Londýna. Už teraz sa tešíme na ďalšie cestovateľské zážitky, ktoré nás v budúcnosti čakajú.

Na záver chcem poďakovať vedeniu školy, že nám umožnilo absolvovať exkurziu, žiakom za ich disciplinovanosť a samozrejme rodičom za ich morálnu a hlavne finančnú podporu! Veľká vďaka patrí aj Mgr. Kataríne Žatkuliakovej a jej spolupracovníkom z CK Gadtours.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu
Mgr. Andrea Belancová