Súťaž RBA 2019

Dňa 3.6.2019 sa v Košiciach konala každoročná súťaž RBA - Robotic battle Alejova. Tento rok išlo v poradí už o 9. ročník celoslovenskej súťaže. Keďže sa súťažilo v mnohých kategóriách (od prezentovania vlastného ľubovoľného robotického systému až po súťaž v lego závode), zúčastnilo sa tejto súťaže niekoľko desiatok tímov. Podľa slov organizátora súťaže išlo o ročník s najväčšou účasťou súťažiacich, čo sa odrazilo i na väčšej kvalite robotov a ťažšej konkurencii.

Tento rok sa súťaže RBA zúčastnili traja žiaci z triedy 3.AI, ktorí sa rozhodli zapojiť do súťažnej kategórie Racing – elektro. Ide o kategóriu, v rámci ktorej si mali vytvoriť vlastné bezdrôtovo ovládané vozidlo a následne prejsť v čo najkratšom čase trať. Táto kategória je určená pre skúsenejších žiakov, keďže nie je dovolené používať žiadne stavebnice, hotové modely, všeobecne dostupné 3D modely, ba dokonca ani kúpené časti vozidla (prevodovku a pod.). Žiaci si celý model museli zostrojiť sami len z elektrických súčiastok a opracovaním polotovarov. Keďže naša škola ponúka žiakom možnosť tlačiť si diely na 3D tlačiarni, využila trojica súťažiacich túto možnosť a vytvorili si celé RC auto pomocou 3D tlače (vrátane podvozku, náprav, diferenciálu a pod.).

Nedostatok času na prípravu sa prejavoval v podobe mnohých problémov. Pred súťažou sa namáhané časti vozidla neustále lámali, čo viedlo k tomu, že žiaci venovali všetok prípravný čas opravám a úprave konštrukcie. Nemali tak čas na trénovanie jazdenia a zžitia sa s vozidlom. No i tak sa dokázali umiestniť v kvalifikácii na výbornom treťom mieste s časom cca 30 sekúnd. Problémy ich však neopúšťali ani v Košiciach, a tak vo finálnom závode, kde mali spraviť viacero kôl, došlo po prvom kole k poškodeniu ich modelu. Oprava v boxoch bola tak náročná, že časovo prepadli na posledné miesto. Na ich česť však dokázali, ako správni závodní jazdci, aspoň ako tak ukončiť závod a prejsť cieľovou rovinkou.

Netreba však zúfať. Nie každý môže byť víťazom a dôležité sú skúsenosti a zážitky, ktoré človek získa. Žiaci sa poučili na čo sa majú v budúcnosti viac zamerať, a kto vie, možno o rok sa už umiestnia na stupni víťazov. Pre tých, ktorí sa chcú tiež zapojiť do tejto súťaže odporúčame nebáť sa neúspechu a čím skôr začať pracovať na svojom vlastnom vozidle/robotovi.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu.
Pre viac fotografií kliknite na: https://photos.google.com/share/AF1QipM3NTjoAfp2gVjPBPM0gYU-g64lgzXODrCR...