Krakow, answer my questions!

Dňa 07.12.2018 sa vybraní študenti našej školy (1. BI, 2. AG, 2. AM a 3. AI) zúčastnili exkurzie do Krakova, mesta kráľov a jedného draka. Cieľom exkurzie bolo spoznať druhé najväčšie mesto Poľska, ktorého historické centrum je zapísané na zozname svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, načerpať vianočnú atmosféru a zároveň precvičiť jazykové zručnosti.

Exkurziu sme začali o 07:00 ráno pred našou školou (SPŠ IT), kde sme uzimení nastúpili do vyhriatého autobusu a spoločne sa tešili na krásne mesto a zaujímavý program, ktorý na nás čakal. Cesta trvala 4 hodiny, čo nám však vôbec nevadilo, pretože sme voľný čas trávili vypĺňaním vedomostného kvízu a spevom kolied, ktoré prispeli k výbornej nálade.

Pani profesorky si pre nás pripravili online kvíz o Krakove, samozrejme v anglickom jazyku, ktorý sme vypracovali pomocou mobilnej aplikácie,takzvanej čítačky QR kódov. Z kvízu sme sa dozvedeli mnohé zaujímavé fakty, ako napríklad: ktorá rieka tečie cez Krakov; podľa koho je pomenovaná tržnica na Hlavnom námestí; ktorý vedec pôsobil na poľskej Jagelovskej univerzite; ktorý kostol je jeden z najstarších kostolov v Poľsku; prípadne čo je nezvyčajné na melódii, ktorú každú hodinu vylúdi trubač na vrchole veže na Hlavnom námestí. Keďže nie sme žiadne „B-čka“ a sme výborne jazykovo zdatní, s kvízom sme si hravo poradili.

Po vystúpení z autobusu naše kroky zamierili na hrad Wawel, ktorý patrí k hlavným dominantám Krakova. Po ceste na hrad, pozdĺž rieky Visly, sme zbadali veľký, vianočne ladený nápis „KRAKOW“, pri ktorom sme si nemohli nechať ujsť príležitosť spoločne sa odfotiť.

Po krásnych fotkách, ktoré nám budú aj v budúcnosti pripomínať tento výborný výlet, sme sa presunuli priamo k hradu, ktorý v minulosti plnil úlohu strediska politickej a cirkevnej moci a ktorý sa stal sídlom poľských vládcov. Z hradných záhrad sme mali Krakov ako na dlani – výhľad bol úžasný! Majestátne bolo aj hradné nádvorie a rozdielna architektúra jednotlivých stavieb. Pri jednej budove sme mali chvíľu pocit, že sa nachádzame vo Veľkej Británii, nakoľko jej architektúra značne pripomínala typické britské stavby.

Po prehliadke hradu nasledovala návšteva Hlavného námestia, kde nás čakala veľká jazyková výzva. Našou úlohou bolo urobiť interview s dvoma zahraničnými turistami, čím sme si precvičili komunikáciu v anglickom jazyku a zároveň sme popracovali na zdokonaľovaní sociálnych zručnosti. Ako dôkaz prikladáme fotografie s našimi novými známymi.

Po úlohách, ktoré nás obohatili nielen vedomostne, ale aj komunikačne, sme sa hladní a nadšení vrhli na prehliadku vianočných trhov. Ochutnali sme poľské polievky, klobásky, grilovaný syr a iné dobroty. Kúpili sme niekoľko suvenírov pre naše rodiny a užívali si atmosféru predvianočného Krakova za tónov kolied a žiarivých, všadeprítomných svetielok.

Domov sme sa vrátili o 21:00, unavení, ale spokojní, vianočne naladení a plní nových vedomostí. Naše obavy z rozprávania v cudzom jazyku sa rozplynuli.
Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu.

Mgr. Gabriela Mikulová, Mgr. Veronika Ságová, PhD.