Robotic Battle Alejova

Dňa 4.6.2018 sa uskutočnil ďalší ročník celoslovenskej súťaže RBA (Robotic Battle Alejova). Išlo o robotickú súťaž, ktorej cieľom bolo motivovať začiatočníkov a stredne pokročilých žiakov v programovaní, aby sa venovali robotike a rozvíjali tak svoje schopnosti v oblasti hardvéru. Okrem súťaženia mali účastníci priestor zdieľať svoje poznatky s ostatnými, a tak sa zdokonaľovať v danej oblasti.

Žiaci našej školy sa do tejto súťaže zapájajú každoročne, a ani tento rok nebol výnimkou. V rámci súťaže sa mohli zapojiť do jednej z troch kategórií: Racing, Robotická výzva a Vlastný model. Každá z kategórií rozvíja iné schopnosti ako napríklad: konštruovanie, programovanie, strategické plánovanie, prezentácia svojho diela, jazdecké zručnosti a pod. Keďže sa minulý rok naši žiaci umiestnili veľmi dobre v kategórií Vlastný model, tento rok skúsili svoje schopnosti v inej kategórii. Konkrétne v Racing.

Žiaci zo IV. AM a IV.BI zostrojili vlastný dvojnápravový model vozidla, s ktorým dokázali zajazdiť najlepšie časy, a tak vyhrať prvé miesto. Ich model vozidla obsahoval stabilizáciu pomocou gyroskopu, diferenciál, ovládanie prostredníctvom volantu a pedálov... no najužitočnejším prvkom boli vlastnoručne odliate polyuretánové kolesá. Vďaka nim zvýšili priľnavosť ku dráhe (dreveným parketám), a tak mohli prechádzať cez zákruty oveľa rýchlejšie a stabilnejšie. Samozrejme, že aj iné prvky ich RC modelu prispeli k víťazstvu. Napríklad vďaka bezdrôtovému prenosu obrazu do helmy vodiča mohli sledovať jazdu vozidla tak, ako ju vidia reálny jazdci a tak precíznejšie „rezať zákruty“. Na takto prepracovanom modely postupne pracovali žiaci niekoľko rokov. Niekto môže namietať, že nie je spravodlivé, keď sa do súťaže zapoja žiaci s toľko ročným vývojom oproti žiakom, čo na svojich modeloch pracujú len niekoľko mesiacov. Faktom ale je, že aj v reálnom športe vyhrávajú tí športovci, ktorí trénujú a zlepšujú sa dlhé roky a nie úplný nováčikovia.

Okrem víťazného družstva Kyojin sa do závodu zapojili aj žiaci z triedy III.BI. Mechanicky sa im však poškodil pedál na hernom volante, a tak nemohli dokončiť kvalifikáciu. Na škodu však nie je ani takáto skúsenosť. Do budúcna sa poučili v taktikách jazdy ostatných súťažiacich, spoznali vlastnosti trate, organizáciu súťaže a podobne.

Žiakom za výborné reprezentovanie školy ďakujeme a snáď sa s našimi bývalými štvrtákmi ešte na nejakej tej súťaži stretneme.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu