Deň jazykov na našej škole

Dňa 25. októbra 2017 sa na Spojenej škole Nábrežná v Kysuckom Novom Meste uskutočnil v poradí už tretí vydarený ročník Európskeho dňa jazykov. Počas tohto dňa sa sedem tried druhého ročníka úspešne zhostilo náročnej úlohy. Šikovní študenti tried 2.AG, 2.AE, 2.AM, 2.AS, 2.AI, 2.BI a 2.CI predstavili kultúru, zaujímavosti, geografické a jazykové špecifiká vybraných krajín. Pod vedením svojich učiteliek jazykov prezentovali tento rok krajiny: Poľsko, Škótsko, Anglicko, Španielsko, Rakúsko, Grécko a Švajčiarsko. Zapojené triedy sa už od septembra intenzívne pripravovali na túto udalosť. Opäť sa snažili zaujať pútavým a náučným programom, a tak sa nielen doma, ale aj počas prestávok veselo vymýšľalo, hľadalo, lepilo, vystrihovalo a kolážovalo. Každý zo zapojených žiakov priložil ruku k dielu a následne vznikol tento nezabudnuteľný deň.

Náš program sa začal v krajine Poľsko, ktorú prezentovala trieda 2.AI a Mgr.Ságová. Predstavili nám tradičné poľské trhy, významné poľské osobnosti a nechýbali ani tradičné poľské krovky.

Druhou zastávkou bola krajina kiltov a gájd Škótsko, ktorá nás ohúrila svojimi veľkými tematickými plagátmi či lochneskou príšerkou. Študenti 2.AM triedy a Mgr. Konštiaková nás privítali v originálnych škótskych sukniach tunajším tancom. Ponúkli aj malú ochutnávku škótskych koláčikov, whisky, samozrejme, jej nealkoholickú verziu.

Ďalšou zastávkou bolo Anglicko pod vedením Mgr. Mikulovej, kde nás trieda 2.CI trochu potrápila angličtinou, ponúkli nás typickým anglickým nápojom - čajom s mliekom a kto mal chuť, mohol sa ponúknuť sladkými cookies koláčikmi.

Po krajinách s chladnejšou klímou nás privítala trieda 2.AG a Mgr. Mäkká, aby nám prezentovali horúce temperamentné Španielsko. Tu na nás čakal geografický kvíz, jazykové okienko so španielskymi slovíčkami a usmiate Španielky, ktoré potešili najmä mužské osadenstvo návštevníkov.

Trieda 2.AS pod vedením Mgr. Holbovej prezentovala ďalšiu slnkom vyhriatu krajinu Grécko. Priestorom sa niesla grécka ľudová hudba, degustoval sa obľúbený grécky syr, hrozno a iné dobroty. Študenti boli oblečení ako bájni bohovia z Olympu, ktorí zaujali rovnako tancom.

Ako praví elegáni v košeliach, kravatách a motýlikoch vo farbách vlajky sa nám predstavili Švajčiari na čele s 2. AE triedou a Mgr. Baroniakovou, ktorí ulahodili všetkým maškrtným jazýčkom vďaka švajčiarskej čokoláde a syru nezameniteľnej chuti. Krásu tejto krajiny podčiarkovala zaujímavá prezentácia. Na rozšírenie vedomostí okolitých návštevníkov slúžili známe slová a frázy tzv. švajčiarskej nemčiny.

Naše putovanie napokon zakončila 2.BI trieda pod vedením Mgr. Bírovej, ktorá pre svojich zvedavcov prichystala všakovaké rakúske dobroty. Naši, takmer, nefalšovaní rakúski susedia sa okrem svojej štedrosti a inteligencie predviedli svojím programom v originálnych tričkách.

A to nebolo všetko! Vidieť sme mohli ešte oveľa viac. Celý deň jazykov dotvárali nápadité a zábavné kostýmy, prezentácie, koláže, plagáty, kvízy a mnohé iné lákadlá. Celá akcia sa niesla vo veselom duchu a príjemnej atmosfére, o ktorú sa postarali prezentujúce triedy, učiteľky cudzích jazykov a všetci žiaci našej školy, ktorí sa v tento októbrový deň dozvedeli veľa nových informácií zábavnou a pútavou formou. Deň jazykov organizačne zabezpečila Mgr. Ivanková a Mgr.Garajová. Veľké ĎAKUJEM patrí zapojeným triedam, učiteľkám jazykov a vedeniu našej školy, ktoré túto peknú a hodnotnú akciu podporilo. Už teraz sa tešíme na ďalší vydarený ročník, ktorý nám túto atmosféru prinesie znova.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu

Mgr. Renáta Mäkká