Špongia 2017

Dňa 2.11.2017 sa uskutočnil 12. ročník súťaže v programovaní hier s názvom Špongia 2017. Tento rok sa ho po prvýkrát zúčastnili aj naši žiaci, konkrétne išlo o šiestich žiakov zo 4.AI. Žiaci v zložení dvoch programátorov a štyroch grafikov vytvorili ako tím „Maslo“ multiplatformovú hru s názovom DressUP Man. Keďže témou tohtoročnej súťaže bola „móda“, dej aj herný mechanizmus hry bol zameraný práve na prácu s módou/oblečením.

Súťaž Špongia prebieha tak, že po zadaní témy majú žiaci 2-3 týždne na vytvorenie hry. Hodnotí sa vlastná grafika, hudba, nápaditosť herného mechanizmu, splnenie témy, prezentácia atď. Súťaže sa zúčastnilo skoro 20 tímov z celého Slovenska. Našim žiakom sa podarilo získať druhé miesto, čo je veľmi dobrý výsledok. Od prvého miesta ich delil len bod. Najmenej bodov získali za použitie vlastnej hudby, čo je pochopiteľné, keďže na našej škole sa nevenujeme tejto oblasti a k nedostatku času nebolo možné zmixovať kvalitný soundtrack. Naopak, výborné bolo to, že bodovo sa vyrovnali a v niečom i prekonali, víťazný tím (technická vyspelosť, grafika, ...), ktorý súťažil s mierne upravenou víťaznou hrou z minulého roka. Taktiež fakt, že sa dokázali vyrovnať (a niektoré aj prekonať) tímom žiakov zo Školy pre mimoriadne nadané deti hovorí o kvalite ich vedomostí.

Herný mechanizmus hry stál na tom, že hráč musel kombinovať rôzne typy oblečení, aby mohol prekonávať prekážky v levely. Každé oblečenie prinášalo postave inú super schopnosť, ako napr. dlhšie skoky, možnosť manipulovať s objektami a pod. Hra bola komplexná (menu, výber levelov, ukladanie prejdenej časti hry, ...) a vytvorená v engine Unity 3D. Žiaci preukázali vedomosti nad rámec toho, čo sa učia v škole.

Práca na tomto projekte bola pre nich nielen zábavnou, ale i poučnou. Vecné ceny získané v súťaži im síce veľké bohatstvo nepriniesli, no ich osobné portfólio sa tvorbou hry isto rozšírilo. Žiakom z tímu Maslo opakovane gratulujeme a prajeme do ďalšieho obdobia veľa šťastia. Snáď i v nižších ročníkov sa nájdu žiaci s podobným zápalom a o rok sa naša škola opäť zapojí do tejto prestížnej súťaže.

Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu
Viac fotiek zo súťaže nájdete na odkaze: https://mimo.smnd.sk/clanok/spongia-2017-galeria/
Viac informácii o súťaži nájde na odkaze: http://www.smnd.sk/mikey/PHP/spongia/spongia_2017/
Trailer k hre žiakov zo 4.AI nájdete na odkaze: https://www.youtube.com/watch?v=vCeZj3z4tH0
Viac o hre (odkazy na stiahnutie atď.) nájdete na odkaze: https://dressup-man.000webhostapp.com/