Zimné turistické preteky

Tak to tu ešte nebolo! Keďže nám zima tento rok naozaj praje, bola by škoda neskúsiť tradičné turistické preteky tak trochu inak. Čo poviete?

Mrazivý vzduch, zľadovatené chodníky, šmykľavá vozovka, bežkárske vybavenie, zvonivý smiech pretekárov ozývajúci sa neslušskou bežkárskou magistrálou...

Iba malú chvíľku súťažiaci obdivovali nádherné výhľady a čisto skvejúci sa sneh. Spoločné fotografie, krátke pokyny... zelená, modrá, červená... nádych, výdych – štart!

A potom už len postupne sa vzďaľujúce postavy pretekárov, pomaly miznúce v spleti všakovakých lesných zákutí, zákrut a kopcov, ktoré si vyžadovali dobrú fyzickú kondíciu, ale i otvorenú myseľ pri správnom určovaní rastlín, drevín, kultúrno-historických pamiatok, turistických a topografických značiek. Rozvaha a presná muška bola potrebná ako soľ v hode na cieľ granátom.

Každý z nich bol ochotný poskytnúť svoje fyzické absolútno, aby zvíťazil. Vsadiť mohli len na svoju individuálnu triedu – vedomosti a kondíciu. A tak sa na určitý čas z jednej veľkej skupiny žiakov a pedagógov stali individualisti, z ktorých každý chcel byť tým naj...

Obdiv a rešpekt skladali pretekári slovenskej prírode.

Dobrá nálada sa niesla celým podujatím a nepokazil ju ani stupňujúci sa celodenný mrázik typický pre drsné kysucké podmienky.

Napätie opadlo až v cieli, kde pretekárov silným aplauzom vítala „horská línia“ skvelého obecenstva, teplý čaj a sladké občerstvenie uspokojujúce ich maškrtné jazýčky.

Šampiónsky vzduch na záver dýchali:

Mladší žiaci:
1. Samuel Vlček – TOM Priatelia Kysúc
2. Veronika Vlčková – TOM Priatelia Kysúc
3. Filip Čenták – TOM Tulák Čadca

Starší žiaci:
1. Tobiáš Košťal – Draci Zborov
2. Larisa Šadibolová – Draci Zborov
4. Sára Šimeková – TOM Priatelia Kysúc

Dorastenci:
1. Adam Jarabek – TOM Tulák Čadca
2. Milan Mozol – Spojená škola KNM
3. Martin Gajdoš – Spojená škola KNM

Dorastenky:
1. Mária Ondrušková – Spojená škola KNM
2. Alexandra Čentáková – TOM Tulák Čadca
3. Sabína Bergerová – TOM Tulák Čadca

Učitelia a zamestnanci SŠ KNM:
1. Michal Žabka
2. Ľubomír Baránek
3. Pavol Staník

Učiteľky a zamestnanci SŠ KNM:
1. Elena Hillová
2. Michaela Vlčková
3. Erika Kubaščíková

Ženy:
1. Miroslava Janišová – TOM Priatelia Kysúc
2. Katarína Ďurišová – TOM Priatelia Kysúc
3. Jana Harnasová – Draci Zborov

Muži:
1. Pavol Ďuriš – TOM Priatelia Kysúc
2. Peter Kultán – ZŠ Milana Mravca Raková
3. Milan Poštek – TOM Priatelia Kysúc

Seniori:
1. Mária Jakubíková

Celá aktivita sa niesla v duchu priateľskej atmosféry. Dievčatá a chlapci sa hlavne vzdelávali, zabávali a rozvíjali nové priateľstvá. Počas slávnostného vyhodnotenia boli víťazi odmenení medailami a diplomami, ktoré im budú pripomínať spoločne strávené chvíle. Každý účastník sa môže pochváliť účastníckym certifikátom.

Na záver ďakujeme usporiadateľom: Ing. Milanovi Valkovi, riaditeľovi Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste a Mgr. Márii Maxianovej, vedúcej TOM Priateľov Kysúc. Vďaka vám nám bolo na tom neslušskom kopci tak výborne. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník zimných turistických pretekov.

Jana Komanová