Stredná priemyselná škola informačných technológií v Kysuckom Novom Meste sa v dňoch 17. – 20. marca 2025 premenila na epicentrum vedy, techniky a poznania zároveň, pretože dostala príležitosť za spoluúčasti Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste zorganizovať 41. ročník Celoštátneho kola súťaže ZENIT v elektronike a programovaní a 25. ročník Celoštátnej súťaže v strojárstve.
Toto podujatie, ktoré je synonymom pre zručnosť, elán, nápaditosť, invenciu či tvorivosť, sa uskutočnilo pod záštitou Ministerstva školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR, Štátneho inštitútu odborného vzdelávania ŠIOV a Skillscomp. Prinieslo prehliadku talentov mladých odborníkov zo stredných škôl z celého Slovenska. Svoj výnimočný ráz dostalo aj vďaka 96 najlepším účastníkom, ktorí sa prebojovali spomedzi 5056 súťaže chtivých žiakov k víťazným priečkam v krajských kolách súťaže ZENIT.

Výnimočná udalosť pre stredné odborné školstvo v kysuckom regióne
Stredná priemyselná škola informačných technológií v Kysuckom Novom Meste, ktorá hostila celoštátne kolo súťaže, je jednou z vlajkových lodí stredného odborného vzdelávania v regióne. Podľa riaditeľa školy Milana Valka je ZENIT výzvou pre školu aj pre študentov: „Verím, že účasť na takýchto projektoch pomáha študentom vyrastať na úspešných a sebavedomých ľudí, ktorí sú inovatívni a pripravení na výzvy budúcnosti." Súťaž ZENIT tak nielen podporuje technické vzdelávanie, ale aj motivuje študentov k ďalšiemu rozvoju a hľadaniu nových možností v ich budúcej profesijnej kariére.

ZENIT ako platforma pre budúcnosť
Súťaž ZENIT si už viac ako štyri desaťročia udržiava status prestížneho podujatia, ktoré podporuje mladých talentovaných študentov a vytvára im šancu na profesijný rast. Podľa riaditeľa Štátneho inštitútu odborného vzdelávania Branislava Hadára je ZENIT mimoriadne cennou skúsenosťou pre študentov. „Už samotná účasť na súťaži je pre žiakov mimoriadne prínosnou skúsenosťou, ktorá vytvára priestor na sebarealizáciu, aplikáciu vedomostí získaných vo vyučovacom procese a ukážku teoretických a praktických zručností.“ Umožňuje im aplikovať vedomosti získané počas štúdia a ukázať svoje teoretické a praktické zručnosti," povedal Hadár. Predseda Celoštátnej odbornej komisie Stanislav Slačka zdôraznil, že súťaž nie je len o víťazstve, ale aj o rozvoji a získavaní praktických skúseností. ZENIT je platformou, kde môžu študenti nadväzovať kontakty s rovesníkmi s podobnými záujmami a učiť sa jeden od druhého.
Fotodokumentácia: odkaz na fotogalériu